Jemini 3 Drawer Mobile Pedestal Slimline Steel 300x470x615mm White
This entry level Jemini mobile steel pedestal features a slimline design for offices with space-saving needs. With 2 stationery drawers and 1 filing drawer, this pedestal is suitable for use with A4 suspension files. The tough steel carcass features an an
Sign in to view price and place order
- 2 stationery and 1 filing drawer
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Drawer extension: 100% file and 80% stationery
- Entry level steel pedestal with 3 drawers
- Integrated handle design
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Space-saving slimline design
- Suitable for use with A4 suspension files
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Tough steel carcass with anti-tilt mechanism
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 884 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 470 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Filing Drawer: | Yes |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 590 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF74158 |
| Pedestal Colour: | White |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 320 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Material: | Steel |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | 615mm |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | All Desking Ranges |
| Width: | 300mm |
| Drawer Style: | Flush Front |
| Dimensions (WxDxH): | 300x470x615mm |
| Weight: | 16.6kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |






