Jemini 2 Drawer Mobile Pedestal 404x500x595mm White
Designed to complement both Jemini and Arista desking, this 2 Drawer Mobile Pedestal can be used under desks or independently. The pedestal features 1 shallow box drawer for stationery, books or other accessories and 1 filing drawer suitable for foolscap-
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W434 x D580 x H595mm
- Drawer depth: 425mm
- Finish: White
- Includes 1 x box drawer and 1 x foolscap file drawer
- Mobile pedestal with two drawers
- Mounted on four castors for mobility
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Use under desk or independently
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 884 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 500 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Filing Drawer: | Yes |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| Height (mm): | 550 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 2 |
| OEM: | KF74147 |
| Pedestal Colour: | White |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 590 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Material: | Wood |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 2 Drawer |
| Height: | 595mm |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | All Desking Ranges |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 404x500x595mm |
| Weight: | 20.9kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |





