Jemini 3 Drawer Desk High Pedestal 404X800X730Mm White
Offering a convenient and flexible place to store documents, papers and stationery, this white desk high pedestal can fit conveniently next to your desk to provide additional work space. The pedestal features 2 box drawers and 1 filing drawer suitable for
Sign in to view price and place order
- 2 box drawers and 1 filing drawer
- Desk high pedestal with 3 drawers
- Dimensions: W400xD800xH730mm
- Finish: White (image shows Beech)
- Suitable for foolscap suspension filing
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Use at the 800mm end of a radial desk or with a standard desk
- Use beside your desk for additional work space
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 884 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 800mm |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk High Or Under Desk: | Desk High |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| Height (mm): | 660 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF74150 |
| Pedestal Colour: | White |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Width (mm): | 770 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Material: | Wood |
| Style: | Free Standing |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | 730mm |
| Lockable: | Yes |
| For Use With: | Start and One Bench |
| Width: | 404mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 400x800x730mm |





