Serrion Desk High Pedestal 600 Ferrera Oak
This Serrion Desk High Pedestal fits conveniently next to your desk, offering both storage and additional workspace. The pedestal accommodates both A4 and foolscap files, and provides further drawer space for stationery and other supplies. Finished in con
Sign in to view price and place order
- Accepts both A4 and foolscap documents
- Desk high pedestal
- Dimensions: W434xD600xH730mm
- Finish: Ferrera Oak
- Provides both storage and additional workspace
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 871 |
| Accreditation: | FSC |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 600 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 7300 |
| Material: | MFC |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF74111 |
| Pedestal Colour: | Ferrera Oak |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Width (mm): | 4340 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Serrion |
| Colour: | Oak |
| Material: | Wood |
| Style: | Free Standing |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | Desk High Pedestal |
| Lockable: | Yes |
| Width: | 434mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 434x600x730mm |
| Weight: | 20kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |






