Avior Lucania High Back Task Chair 670x650x1090-1175mm Black
With a supportive high back and extra thick padded seat, the Lucania Task Chair in black leather is ideal for heavy duty, 24 hour use. Designed for call centres, control rooms and other multi-shift environments, the versatility of the asynchro mechanism,
Sign in to view price and place order
- 5 wheel base provides excellent manoeuvrability
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size, Lead Time: 1-2 days
- Back dimensions: W645xH510mm
- High backed chair designed for heavy duty, 24 hour use
- Includes height and angle adjustable seat and back, and height adjustable arms
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Maximum sitter weight: 24 stone
- Seat dimensions: W540xD510mm
- Seat height: 490-590mm
- With an extra thick seat and stylish leather finish for added comfort
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 906 |
| 24 Hour Seating: | Yes |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Asynchro: | Yes |
| Back Height (mm): | 645 |
| Back Width: | 510mm |
| Back Width (mm): | 525 |
| Chair Mechanism: | Asynchro 24 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 380 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Yes |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 730 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Height Adjustable Back: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 580 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 24 |
| Minimum Height: | 490 |
| OEM: | KF74022 |
| Ratchet Back: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 525 |
| Seat Slide: | Yes |
| Seat Width: | 515 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 650 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Black |
| Material: | Leather Faced |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 460-550mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Asynchro Mechanism |
| Back Height: | 640-720mm |
| Standards: | BS:5459:PART 2 / BS EN 1335-1:2000 |
| Recommended Weight Limit: | 152kg |
| Recommended Usage: | 24 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 660x660x1090-1260mm |
| Weight: | 20.8kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Taiwan |




