Serrion 3 Drawer Mobile Pedestal 434x580x525mm Ferrera Oak
This Serrion 3 Drawer Mobile Pedestal fits under desks or can be used independently. The pedestal features 3 shallow drawers for files, stationery and other office supplies. This pedestal is mobile on castors and comes in stylish Ferrera Oak. The pedestal
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W434xD580xH525mm
- Finish: Ferrera Oak
- Includes 3 x box drawers
- Mobile pedestal with three drawers
- Mounted on four castors for mobility
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Use under desk or independently
| Product Information | Details |
|---|---|
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 450 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | MFC |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | KF73519 |
| Pedestal Colour: | Ferrera Oak |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 400 |
| Type: | Pedestals |
| Brand: | Serrion |
| Colour: | Oak |
| Material: | Wood |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 3 Drawer |
| Height: | Under Desk Pedestal |
| Lockable: | Yes |
| Width: | 434mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 434x580x525mm |
| Weight: | 20.1kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Depth (mm): | 580 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Accreditation: | FSC |
| 2024 UK catalogue page no: | 871 |



