Serrion 2 Drawer Mobile Pedestal 434x580x525mm Ferrera Oak
This Serrion 2 Drawer Mobile Pedestal fits under desks or can be used independently. The pedestal features 1 filing drawer suitable for use with both foolscap and A4 suspension filing, and 1 shallow drawer for stationery and other accessories. This pedest
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W434xD580xH525mm
- Finish: Ferrera Oak
- Includes 1 x box drawer and 1 x foolscap file drawer
- Mobile pedestal with two drawers
- Mounted on four castors for mobility
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Use under desk or independently
| Product Information | Details |
|---|---|
| Brand: | Serrion |
| Colour: | Oak |
| Material: | Wood |
| Style: | Mobile Pedestal |
| Number Of Drawers: | 2 Drawer |
| Height: | Under Desk Pedestal |
| Lockable: | Yes |
| Width: | 434mm |
| Drawer Style: | Bow Handles |
| Dimensions (WxDxH): | 434x580x525mm |
| Weight: | 19.2kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| 2024 UK catalogue page no: | 871 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 580 |
| Desk High Or Under Desk: | Under Desk |
| Fire Retardant: | Low |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 450 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | MFC |
| No of Drawers: | 2 |
| OEM: | KF73517 |
| Pedestal Colour: | Ferrera Oak |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 400 |
| Type: | Pedestals |



