Jemini 3 Drawer Filing Cabinet 470x622x1016mm Black
Store your files and documents safely and securely in this Jemini 3 drawer filing cabinet. Sturdy and robust, each drawer has the capacity for up to 34kg of files, enabling you to store all of your work conveniently together for easy access. Suitable for
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Compatible with foolscap suspension files for extra organisation
- Dimensions: W470 x D622 x H1016mm
- Fully lockable drawers for ultimate security
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Made from strong material for durable long lasting use
- Set of 3 drawers: capable of storing up to 34kg each
- Side and back holes to secure to a wall or adjacent cabinets
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- With anti-tilt mechanism
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 888 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | Black |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 622 |
| Drawer Internal Dimensions (WxDxH): | 385x535x258mm |
| Fire Retardant: | Low |
| Handles: | Flush Front |
| Height (mm): | 1030 |
| Load Capacity: | 35kg Per Drawer |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | AOC3-AV1 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 470mm |
| Width (mm): | 480 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Black |
| Size: | 3 Drawer |
| Material: | Steel |
| Form: | 3 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap |
| Standards: | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| Dimensions (WxDxH): | 470x622x1016mm |
| Weight: | 31.02kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Contains 51% Recycled Material |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |














