Bisley 2 Drawer Filing Cabinet Lockable 470x622x711mm Goose Grey BS2EGY
For the security of your paperwork and your peace of mind, this Bisley Grey 2 Drawer Filing Cabinet has an anti-tilting device fitted as standard, and a superior locking facility located on the top of the frame. Each drawer has full extension to allow you
Sign in to view price and place order
- 20 percent more capacity than standard extension
- Anti-tilt facility
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Capacity Weight: 40kg Per Drawer
- Dimensions (WxDxH): 470x622x711mm
- Drawers have full extension
- Flush fronted
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Non-returnable. There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Superior locking device
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 888 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | Goose Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 622 |
| Drawer Internal Dimensions (WxDxH): | 385x535x258mm |
| Fire Retardant: | Low |
| Handles: | Flush Front |
| Height (mm): | 710 |
| Load Capacity: | 40kg Per Drawer |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 2 |
| OEM: | BS2EGY |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 673 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Grey |
| Size: | 2 Drawer |
| Material: | Steel |
| Form: | 2 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap |
| Standards: | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| Dimensions (WxDxH): | 470x622x711mm |
| Weight: | 24.51kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Contains 53% Recycled Material |
| Warranty: | 7 Year Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |





