Jemini Rectangular Folding Table 1510x760x740mm White
This lightweight Jemini rectangular table features folding legs for easy storage when not in use. The high density white plastic tabletop is dent, scratch and moisture resistant, making this table ideal for schools and catering environments. Also suitable
Sign in to view price and place order
- Colour: White
- Dimensions (WxDxH): 1510x760x740mm
- Folding legs for efficient storage
- High density plastic is dent, scratch and moisture resistant
- Ideal for catering, schools and more
- Lightweight rectangular table
- Non-returnable
- Suitable for indoor and outdoor use
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 898 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 760 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Medium |
| Foldable: | Yes |
| Height (mm): | 740 |
| Leg Colour: | Dark Grey |
| Made To Order: | No |
| Material: | HDPE |
| OEM: | OF0402WH |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Table Colour: | Off White |
| Weight Capacity: | 40 |
| Width (mm): | 1510 |
| Type: | Canteen Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 1520mm |
| Material: | Polypropylene |
| Shape: | Rectangular Table |
| Table Height: | 740mm |
| Top Material: | Polypropylene |
| Leg Type: | Folding |
| Folding: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 1520x735x740mm |
| Weight: | 20.4kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |




