Avior Snowdon Heavy Duty Chair 680x680x1000-1160mms Blue
This strong and sturdy Avior chair is ideal for heavy duty 24 hour use in busy, multi-shift environments. The chair features a high back with lumbar support and extra padding in the seat for long lasting use. The five star base mounted on castors enables
Sign in to view price and place order
- Adjustable Seat Height: 485mm-585mm
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back Dimensions (WxH): 490x580mm
- Capable of accomm odating up to 24 stone in weight
- Heavy duty chair for constant 24 hour use
- High back with lumbar support and padded seat for comfort
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Seat Dimensions (WxD): 510x510mm
- Simple to use levers for height adjustment
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 907 |
| 24 Hour Seating: | Yes |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Back Height (mm): | 570 |
| Back Width: | 480mm |
| Back Width (mm): | 480 |
| Chair Mechanism: | Asynchro |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 680 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Yes |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 395 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Height Adjustable Back: | Yes |
| Inflatable Lumbar: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 560 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 24 |
| Minimum Height: | 470 |
| OEM: | KF72249 |
| Ratchet Back: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 510 |
| Seat Slide: | Yes |
| Seat Width: | 520 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | No |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 622 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Blue |
| Material: | Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 470-560mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Asynchro Mechanism |
| Back Height: | 570mm |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Standards: | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 / BS:5459:PART2 |
| Recommended Weight Limit: | 152kg |
| Recommended Usage: | 24 Hours |
| Chair Colour: | Royal Blue |
| Dimensions (WxDxH): | 680x680x1000-1160mm |
| Weight: | 20.4kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Taiwan |




