Jemini Medium Back Ergonomic Operator Chair 600x600x855-985mm
This Jemini Medium Back Operator Chair features a firm foam back and seat with a charcoal fabric covering. The fixed back design allows the seat and back height to be adjusted for comfort for up to 5 hours usage. This Jemini Operator Chair sits on five ca
Sign in to view price and place order
- Adjust height with gas piston from 465mm to 595mm
- Adjustable back position for ergonomic use
- Arms available separately
- Back dimensions: W435 x H400mm
- Colour: Charcoal
- Foam sculpting with fabric covering for comfort up to 5 hours
- Medium back operator chair for general office use
- Mounted on five castors for easy movement
- Seat dimensions: W460 x D450mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 919 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | No |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Back Height (mm): | 400 |
| Back Width: | 430mm |
| Back Width (mm): | 430 |
| Chair Mechanism: | Fixed |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 860 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 620 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 615 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 16 |
| Minimum Height: | 485 |
| OEM: | CH0S13CH |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 440 |
| Seat Width: | 450 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 195 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Charcoal |
| Material: | Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 485-615mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Fixed Back |
| Back Height: | 400mm |
| Standards: | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 100kg |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Chair Colour: | Charcoal |
| Dimensions (WxDxH): | 600x600x855-985mm |
| Weight: | 8.4kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Italy |




