Jemini High Back Operator Chair 600x600x1000-1130mm Blue
This entry level Jemini high back operator chair features a firm foam back and seat with a blue fabric covering. The seat and back height are adjustable, with an option for the angle of the back to be fixed or free floating. Recommended for up to 5 hours
Sign in to view price and place order
- Adjustable seat and back height
- Adjustable seat height: 490mm-620mm
- Angle of the back can be fixed or free floating
- Back dimensions: W435 x H500mm
- Colour: Blue
- Entry level high back chair on five castor base
- Maximum sitter weight: 15 stone
- Optional arms available separately
- Recommended sitting time: 5 hours maximum
- Seat dimensions: W460 x D445mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 919 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | No |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Back Height (mm): | 500 |
| Back Width: | 430mm |
| Back Width (mm): | 430 |
| Chair Mechanism: | Fixed |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 860 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 620 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 615 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 16 |
| Minimum Height: | 485 |
| OEM: | CHOS02RB |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 450 |
| Seat Width: | 460 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 195 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Blue |
| Material: | Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 485-615mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Fixed Back |
| Back Height: | 500mm |
| Standards: | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 100kg |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Chair Colour: | Royal Blue |
| Dimensions (WxDxH): | 600x600x1025-1200mm |
| Weight: | 8.4kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Italy |




