Q-Connect Envelope Wage 108x108mm Plain Self Seal 90gsm Manilla (Pack of 1000)
Suitable for notes, coins and payslips, these plain manilla Q-Connect wage envelopes are made from durable 90gsm paper and feature a secure self-seal closure. Made from 60% recycled paper, these envelopes measure 108 x 108mm. This bulk pack contains 1,000
Sign in to view price and place order
- Colour: Manilla
- Durable 90gsm paper
- Pack of 1000
- Plain wage envelope made from 60% recycled paper
- Secure self seal closure
- Size: 108 x 108mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 324 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | Irish Republic |
| Depth (mm): | 92 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | 108 x 102mm |
| Height (mm): | 92 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| Minimum Recycled Content (%): | 60 |
| OEM: | KF3420 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 230 |
| Type: | Wage Envelopes |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | Brown |
| Size: | 108x102mm |
| Material: | Manilla |
| Grammage: | 90gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Form: | Money Envelope |
| Window: | No |
| Dimensions: | 108x102mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 60% Recycled Content |
| Environment Support: | 100% Biodegradable |






