New Guardian Envelope 108x102mm Wage Manilla (Pack of 1000) L20219
Suitable for notes, coins and payslips, these plain New Guardian wage envelopes are made from 80gsm paper and feature a secure self-seal closure with tamper-evident security slits which tear upon opening. Each envelope measures 108 x 102mm and this bulk p
Sign in to view price and place order
- Colour: Manilla
- Durable 80gsm paper
- Pack of 1000
- Plain wage envelope
- Self seal closure with tamper-evident security slits
- Size: 108 x 102mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 324 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 120 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | 108 x 102mm |
| Height (mm): | 120 |
| Item Gauge (gsm): | 80 |
| OEM: | L20219 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 210 |
| Type: | Wage Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | New Guardian |
| Colour: | Brown |
| Size: | 108x102mm |
| Material: | Manilla |
| Grammage: | 80gsm |
| Closure: | Self Seal |
| Form: | Money Envelope |
| Dimensions: | 108x102mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |








