Avior 2 Seat Tub Sofa Vinyl 1240x615x770mm Black
This stylish tub style sofa provides a comfortable and supportive space for you to sit and relax. The sleek black vinyl is contemporary and professional, making it ideal for both home and office use. Capable of seating two people at a time, the strong, re
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back dimensions: W950xH435mm
- Comfortable and stylish tub sofa
- Comfortable, cushioned seat
- Fully upholstered in vinyl for professional finish
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Recommended usage time: 5 hours
- Seat dimensions: W950xD530mm
- Seat height: 430mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 931 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 5 |
| Back Height: | 355mm |
| Back Height (mm): | 355 |
| Back Width (mm): | 950 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 615 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Height (mm): | 1280 |
| Made To Order: | No |
| Material: | PU |
| Maximum Sitter Weight (st): | 36 |
| OEM: | KF03528 |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Recommended Weight Limit: | 115kg per position |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 520 |
| Seat Height: | 415 |
| Seat Width: | 1100 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 700 |
| Type: | Reception Chairs |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Black |
| Material: | Leather Look |
| Style: | Two Seater With Arms |
| Frame: | Fully Upholstered |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Seat Height: | 415mm |
| Standards: | BS5459 PART 2 / BS EN 1335-1:2000 |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 1240x615x770mm |
| Weight: | 19.2kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |





