Avior Vinyl Tub Chair 735x615x770mm Black
The tub chair is a design classic. Whether you are planning to put it in a reception or in break room, this chair is professional and adaptable for a number of situations. This stylish tub chair by Arista continues this tradition, upholstered in black vin
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back dimensions: W460xH345mm
- Comfortable, cushioned seat
- Fully upholstered in vinyl for professional finish
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Recommended usage time: 5 hours
- Seat dimensions: W460xD480mm
- Seat height: 430mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details), Lead Time: 1-2 days
- Vinyl covered tub chair for vibrant and comfortable seating
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 931 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 5 |
| Back Height: | 355mm |
| Back Height (mm): | 355 |
| Back Width (mm): | 550 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 615 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Height (mm): | 750 |
| Made To Order: | No |
| Material: | PU |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | KF03527 |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 530 |
| Seat Height: | 430 |
| Seat Width: | 500 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 650 |
| Type: | Reception Chairs |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Black |
| Material: | Leather Look |
| Style: | Single Seat With Arms |
| Frame: | Fully Upholstered |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Seat Height: | 415mm |
| Standards: | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 740x635x775mm |
| Weight: | 15.1kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




