Arista Banqueting Chair 445x535x845mm Blue
Providing enough seating at conferences, banqueting halls and other hospitality events has never been easier with these Arista Banqueting Chairs. They feature a black frame and comfortable blue upholstery. The minimal design and streamlined shape of these
Sign in to view price and place order
- Back dimensions: W350 x H330mm
- Colour: Blue
- Ideal for conferences, banqueting halls or hospitality events
- Recommended usage time of up to 8 hours
- Seat dimensions: W420 x D390mm
- Seat height: 470mm
- Stackable when not in use
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 922 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 310mm |
| Back Height (mm): | 330 |
| Back Width (mm): | 325 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 535 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 825 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric/Steel |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | KF03337 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 390 |
| Seat Height: | 470 |
| Seat Width: | 400 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 570 |
| Type: | Banqueting & Conference Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Blue |
| Material: | Fabric |
| Style: | Banqueting Chair |
| Seat Height: | 475mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Metal Frame |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Standards: | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Frame Colour: | Black |
| Chair Colour: | Royal Blue |
| Dimensions (WxDxH): | 445x535x845mm |
| Weight: | 6kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




