Jemini Draughtsman Chair 600x600x1090-1220mm Black
This Jemini draughtsman chair features a durable, ergonomically shaped seat that wipes clean with ease. Ideal for factory, warehouse, laboratory or workshop use, the chair is made from polyurethane material that is both tough and soft, for comfort that ca
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back dimensions: W415 x H310mm
- Comes mounted on five castors for easy movement, but we recommend using the glides supplied
- Fixed foot ring for additional comfort
- Gas height adjustment: 700-810mm
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Made from durable black polyurethane that is easy to clean
- Maximum sitter weight: 16 stone
- Seat dimensions: W470 x D435mm
- Soft, ergonomic design with fixed back
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 920 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height (mm): | 310 |
| Back Width: | 410mm |
| Back Width (mm): | 410 |
| Chair Mechanism: | Fixed |
| Country of Origin: | China |
| Fire Retardant: | Low |
| Footrest: | Yes |
| Frame Material: | Nylon |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 830 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 715 |
| OEM: | KF017052 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 440 |
| Seat Width: | 470 |
| Self Assembly: | Yes |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Material: | Polyurethane |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 715-830mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Fixed Back |
| Back Height: | 310mm |
| Standards: | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 600x600x1090-1220mm |
| Weight: | 12.4kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




