Arista Medium Back Draughtsman Chair 700x700x840-970mm Fixed Footrest Charcoal
Designed with a recommended usage time of 8 hours, the Arista Draughtsman Chair keeps you comfortable and supported throughout your working day. The fixed back and gas height adjustment allows you to change the position to suit your posture and comfort pr
Sign in to view price and place order
- Adjustable fixed or floating back and fixed footrest
- Adjustable seat height: 700-810mm
- Back dimensions: W420 x H400mm
- Bradbury Pyra fabric upholstery
- Colour: Charcoal upholstery, black base
- Gas height adjustment
- Maximum sitter weight of 18 stone
- Recommended usage times of 8 hours
- Seat dimensions: W480 x D460mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 920 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height (mm): | 410 |
| Back Width: | 420mm |
| Back Width (mm): | 420 |
| Chair Mechanism: | PCB |
| Country of Origin: | China |
| Fire Retardant: | Medium |
| Footrest: | Yes |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Flexible |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 835 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 710 |
| OEM: | KF017031 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 470 |
| Seat Width: | 490 |
| Self Assembly: | Yes |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Charcoal |
| Material: | Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 710-835mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Permanent Contact Back |
| Back Height: | 410mm |
| Standards: | BS EN 1335-2:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Charcoal |
| Dimensions (WxDxH): | 700x700x840-970mm |
| Weight: | 16kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




