Q-Connect Aluminium Magnetic Whiteboard 900x600mm
Easily brainstorm or write up meeting notes with this Q-Connect Aluminium Whiteboard, which has a durable coated steel surface that is easy to write on and clean. The surface is magnetic, so you can attach paper with board magnets or store magnetic eraser
Sign in to view price and place order
- 12mm thick anodized aluminium frame
- Coated steel board
- Easy installation with included wall fixing kit
- Frontal view frame height: 20mm
- Includes clip-on plastic pen tray
- Size: 900x600mm
- Use magnets to affix paper
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 621 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 500 |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| Frame Colour: | Silver |
| Frame Material: | Aluminium |
| Height (mm): | 500 |
| Magnetic: | Yes |
| OEM: | KF01079 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 600 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | White |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Steel |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions: | 900x600mm |





