Bi-Office New Generation Magnetic Whiteboard 900x600mm MA0307830
Ideal for use in classrooms and meetings, this Bi-Office New Generation Drywipe Board features a unique sliding pen tray for ultimate convenience in use. The high quality, lacquered steel magnetic surface is surrounded by a smart aluminium frame. Supplied
Sign in to view price and place order
- Aluminium frame
- High quality lacquered steel surface
- Ideal for classrooms and meeting rooms
- Size: 900x600mm
- Supplied with wall fixings
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 621 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 625 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1046 |
| OEM: | MA0307830 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 20 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Lacquered Steel |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions: | 900x600mm |
| Weight: | 2.93kg |
| Warranty: | Whole Product Warranty 24 Months 10 Years Surface Warranty |


