Jiffy Padded Bag Size 0 135x229mm Gold PB-0 (Pack of 200) JPB-0
These durable, lightweight Jiffy padded bags feature tough, brown Kraft outer paper with a 100% recycled paper fibre lining. The bags have a doubled glued bottom flap and no side seams for extra protection in transit and are also 100% recyclable. These si
Sign in to view price and place order
- 100% recyclable
- 100% recycled paper fibre lining
- Brown Kraft outer paper
- Colour: Gold
- Doubled glued bottom flap and no side seams
- Durable, lightweight padded bags
- Pack of 200
- Size 0: 135 x 229mm
- Strong self seal closure
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 339 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001/SMETA |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Harvest: | EU |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 270 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | 135 x 229mm |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 270 |
| Material: | Paper |
| Minimum Recycled Content (%): | 50 |
| OEM: | JPB-0 |
| Padding Type: | Paper |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 330 |
| Type: | Padded Bags |
| Manufacturer: | Jiffy Packaging |
| Brand: | Jiffy |
| Colour: | Brown |
| Size: | No.0 |
| Material: | Kraft |
| Liner Material: | Paper Cushioning |
| Internal Size: | 135x229mm |
| Closure: | Self Seal |
| Dimensions: | 150x229mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Paper Fibre Lining |
| Environment Support: | Fully Recyclable |












