Jiffy Mailmiser Size 0 140x195mm White MM-0 (Pack of 100) JMM-WH-0
These premium lightweight Jiffy Mailmiser bags feature a strong Kraft paper outer with a bubble film lining to protect delicate or fragile items in transit. Extra strong side welds and a convenient self-seal closure provide superior protection in transit;
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Durable 100gsm paper
- Extra strong side welds and self seal closure
- Pack of 100
- Premium lightweight Jiffy Mailmiser bags
- Size 0: 140 x 195mm
- Strong kraft paper outer with bubble film lining
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001/SMETA |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Harvest: | EU |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 502 |
| Envelope Closure: | Self Seal |
| Envelope Size: | 140 x 195mm |
| Height (mm): | 502 |
| Item Gauge (gsm): | 100 |
| Material: | Paper |
| OEM: | JMM-WH-0 |
| Padding Type: | Bubble |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 404 |
| Type: | Padded Bags |
| Manufacturer: | Jiffy Packaging |
| Brand: | Jiffy |
| Colour: | White |
| Size: | No.0 |
| Material: | Kraft |
| Liner Material: | Bubble Wrap |
| Internal Size: | 140x195mm |
| Closure: | Self Seal |
| Dimensions: | 170x210mm |









