Jabra Evolve 40 MS Headset For MS Lync 6393-823-109
Features world-class speakers that are built for both voice calls and listening to music. Switch easily between conversations and listening to your favourite tracks. The in-line call controller gives you easy access with large buttons and LED indicators,
Sign in to view price and place order
- 3.5mm jack for better connectivity
- Discreet boom arm
- Integrated busy-light
- Jabra Intelligent call transfer
- Optimised for Microsoft Skype for Business
- Passive noise cancellation
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 420 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 190 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 240 |
| OEM: | 6393-823-109 |
| Width (mm): | 170 |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headset |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | 3.5mm Jack |
| Style: | Single SIded |
| Microphone: | Yes |
| Cable Length: | 1.2m |
| Stereo: | No |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Weight: | 142.5g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |







