Exacompta Europa Pocket Wallet A3 Assorted A (Pack of 25) 4780Z
For the easy storage of all your larger documents, Europa A3 sized Document Wallets are the perfect product. Made from durable pressboard, you can be guaranteed that they will not succumb to degradation and will protect your information from any type of h
Sign in to view price and place order
- 300 micron pressboard for durability
- Allows you to store paper without hole punching
- Capacity: 32mm (320 sheets)
- Colour assortment A: red, green, yellow, blue, lilac
- Document wallet for easy storage of loose paper
- Features integrated pocket for added storage
- Pack of 25
- Size: 325x445mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 286 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 450 |
| Filing Capacity (mm): | 32 |
| Height (mm): | 58 |
| Item Gauge (gsm): | 300 |
| OEM: | 4780Z |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 320 |
| Width (mm): | 348 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Europa |
| Colour: | Assorted Colours |
| Size: | A3 |
| Material: | Pressboard |
| Style: | Standard Wallet |
| Capacity: | 32mm |
| Closure: | Tuck-In Flap |
| Flap Size: | Full Flap |
| Grammage/Thickness: | 265gsm |
| Dimensions: | 455x325mm |
| Weight: | 90g |
| Country of Origin: | UK |






