Exacompta Europa Spiral Files Foolscap Assorted (Pack of 25) 3000
This Exacompta Europa spiral file is made from premium quality, 300 micron mottled pressboard and can hold up to 150 sheets of A4 or foolscap paper. The transfer mechanism allows you to edit documents without removing them from the file. Ideal for colour
Sign in to view price and place order
- Assorted colours: blue, red, yellow, green and lilac
- Can hold up to 150 sheets of A4 or foolscap documents
- Pack of 25
- Premium quality 300 micron mottled pressboard
- Spiral file with transfer mechanism
- Transfer mechanism allows you to edit documents without removing them
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 289 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 380 |
| Filing Capacity (mm): | 15 |
| Height (mm): | 385 |
| Item Gauge (gsm): | 300 |
| OEM: | 3000 |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Sheet Capacity: | 150 |
| Width (mm): | 370 |
| Type: | Transfer Files |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Europa |
| Colour: | Assorted Colours |
| Size: | A4 |
| Material: | Pressboard |
| With Pocket: | No |
| Capacity: | 38mm |
| Grammage: | 300 micron |
| File Colour: | Assorted Colours |
| Dimensions: | 350x250mm |
| Weight: | 80g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |














