Guildhall GL Ergogrip 2 Ring Binder A4 Blue (Pack of 2) 4509
Suitable for filing A4 documents, this extra heavy duty Guildhall GL Ergogrip ring binder features a wide 2 ring mechanism and 55mm spine with double recesses for easy handling. Designed for frequent use, the binder features durable black polypropylene co
Sign in to view price and place order
- 2 ring mechanism with a 55mm spine
- Black covers with a blue spine
- Durable polypropylene covers
- Heavy duty A4 ring binders
- Holds up to 400 sheets of 80gsm paper
- Pack of 2
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 256 |
| Country of Origin: | Sweden |
| Depth (mm): | 330 |
| Filing Capacity (mm): | 55 |
| Height (mm): | 68 |
| Label Holder: | Yes |
| OEM: | 4509 |
| Paper Size: | A4 |
| Sheet Capacity: | 400 |
| Width (mm): | 306 |
| Type: | Ring Binders |
| Manufacturer: | Keba |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Material: | Polypropylene |
| Spine Width: | 55mm Spine |
| Number Of Rings: | 2 Ring |
| Ring Type: | Prong |
| File Colour: | Blue |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions: | 313x257x56mm |
| Weight: | 470g |
| Warranty: | 5 years |
| Country of Origin: | Sweden |









