Exacompta Forever Document Wallet Manilla Foolscap Assorted (Pack of 25) 211/5000
This environmentally friendly Forever document wallet is made from 100% recycled, 300gsm manilla. The folder features a 32mm gusset and can hold up to 320 sheets of A4 or foolscap paper. This assorted pack contains 25 folders in bright blue, pink, yellow,
Sign in to view price and place order
- 100% recycled, 300gsm manilla
- 32mm gusset holds up to 320 sheets
- Assorted colours: bright yellow, blue, pink, green and purple
- Bright manilla document wallets
- Pack of 25
- Size: foolscap
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 286 |
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 360 |
| Filing Capacity (mm): | 32 |
| Height (mm): | 364 |
| Item Gauge (gsm): | 300 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 211/5000 |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 320 |
| Width (mm): | 260 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Forever |
| Colour: | Assorted Colours |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| Style: | Standard Wallet |
| Capacity: | 35mm |
| Closure: | Tuck-In Flap |
| Flap Size: | Full Flap |
| Grammage/Thickness: | 300gsm |
| Dimensions: | 245x345mm |
| Weight: | 50g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |







