Exacompta Guildhall Brief Size Pocket Wallet 14x10in Yellow (Pack of 50) PW3-YLW
This Exacompta Guildhall legal wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a 35mm pocket, which can hold up to 180 sheets. Sized for legal briefs, each wallet measures 356 x 254mm (10 x 14 inches). This pack contains 50 yellow legal wa
Sign in to view price and place order
- 35mm pocket holds up to 180 sheets
- Colour: yellow
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Made from premium quality 315gsm manilla
- Pack of 50
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Pocket wallets designed for legal briefs
- Size: 356 x 254mm (10 x 14 inches)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 292 |
| Accreditation: | Blue Angel |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 380 |
| Filing Capacity (mm): | 35 |
| Height (mm): | 365 |
| Item Gauge (gsm): | 315 |
| OEM: | PW3-YLW |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 180 |
| Width (mm): | 275 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Yellow |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| Style: | Legal Wallet |
| Capacity: | 35mm |
| Closure: | Tuck-In Flap |
| Flap Size: | Full Flap |
| Grammage/Thickness: | 315gsm |
| Dimensions: | 356x254mm |
| Weight: | 70g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |










