Exacompta Europa Spiral Files A4 Blue (Pack of 25) 3005Z
This Exacompta Europa spiral file is made from premium quality, 300 micron mottled pressboard and can hold up to 150 sheets of A4 paper. The transfer mechanism allows you to edit documents without removing them from the file. Ideal for colour coordinated
Sign in to view price and place order
- A4 spiral file with transfer mechanism
- Can hold up to 150 sheets
- Colour: Blue
- Pack of 25
- Premium quality 300 micron mottled pressboard
- Transfer mechanism allows you to edit documents without removing them
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 289 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 385 |
| Filing Capacity (mm): | 15 |
| Height (mm): | 385 |
| Item Gauge (gsm): | 300 |
| OEM: | 3005Z |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Sheet Capacity: | 150 |
| Width (mm): | 370 |
| Type: | Transfer Files |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Europa |
| Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Material: | Pressboard |
| With Pocket: | No |
| Capacity: | 38mm |
| Grammage: | 300 micron |
| Dimensions: | 350x250mm |
| Weight: | 80g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |







