Mesh Sided Platform Trolley (Fitted with 4 x 130mm rubber castors) PPU23Y
With a polypropylene base capable of a total weight capacity of 300kg, as well as useful half drop mesh sides, this platform truck will make loading and unloading easier than ever before. Running smoothly on 4 steel housed rubber castors, and with a prote
Sign in to view price and place order
- Fitted with 4 130mm steel housed rubber castors
- Internal Dimensions: L860 x W560 x 500mm
- Mesh surround with 2 half drop sides
- Platform Dimensions: L900 x W600 x H210mm
- Platform is manufactured from polypropylene
- Polypropylene buffering strip protects objects and walls from damage
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 860 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 200 |
| Height (mm): | 950 |
| OEM: | PPU23Y |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Weight Capacity: | 300 |
| Width (mm): | 650 |
| Type: | Platform Trucks |
| Brand: | Unbranded |
| Colour: | Blue |
| Material: | Steel |
| Maximum Load: | 300kg |
| Dimensions: | 870x560x570mm |
| Weight: | 32kg |







