GPC 3 Shelf Service Trolley Black GI341L
For an easy and convenient way of transporting goods, this black, aluminium service trolley from GPC is cost effective and reliable. The trolley features three individual layered shelves supported by strong aluminium uprights for stability. Mounted on fou
Sign in to view price and place order
- Capacity: 150kg (max.)
- Colour: Black
- Dimensions: 458x610x840mm (LxWxH)
- Height between shelves 305mm
- Ideal for use in workshops, storerooms and warehouses
- Manufactured from a non-conductive polyethylene
- Resistant to battery acid and cleaning solutions
- Strong material will not rust, dent or chip
- Super strong polyethylene moulded shelves
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 861 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | United States of America |
| Depth (mm): | 202 |
| Height (mm): | 202 |
| OEM: | GI341L |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Weight Capacity: | 150 |
| Wheel Diameter: | 100mm |
| Width (mm): | 472 |
| Type: | Shelf Trolleys |
| Manufacturer: | GPC Industries Ltd |
| Brand: | Super Strength® |
| Colour: | Black |
| Material: | Polyethylene |
| Style: | 3-Tier |
| Maximum Load: | 150kg |
| Tyre Type: | Non-marking Rubber |
| Dimensions: | 458x610x840mm |
| Weight: | 11kg |
| Warranty: | 10 Year Warranty |
| Country of Origin: | USA |










