Doortex Ultimat Doormat 900x1500mm Grey FC490150ULTGR
The Ultimat combines a smart finish, fantastic durability and maximum protection against dust and moisture in one indoor entrance mat. Ultimate performance is guaranteed by reinforced scraper fibres for improved capture of dirt and dust, with 100% virgin
Sign in to view price and place order
- 100% virgin cotton pile for increased moisture absorption
- Colour: Grey
- Dimensions: 900x1500mm
- Flexible, anti-slip vinyl backing
- Reinforced scraper fibres allow for increased capture of dust and dirt
- The perfect combination of style and high dust and water retention
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 939 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Carpet or Hard Floor: | Floor |
| Country of Origin: | Belgium |
| Depth (mm): | 922 |
| Height (mm): | 922 |
| OEM: | FC490150ULTGR |
| Width (mm): | 132 |
| Type: | Floor Mats |
| Manufacturer: | Floortex Europe Ltd |
| Brand: | Doortex |
| Colour: | Grey |
| Material: | Nylon |
| Mat Type: | Door Mats |
| Use: | Indoor |
| Construction: | Nylon Monofilaments |
| Length: | 1500mm |
| Width: | 900mm |
| Dimensions: | 900x1500mm |






