Doortex Value Mat 800x1200mm Grey FC480120VALGR
A smart and practical grey doormat that looks a treat. The Doortex Value Mat keeps your floor clean and dry by soaking up excess moisture and dust from footwear. Floortex have used an innovative inbuilt optical barrier which helps keep the mat looking fre
Sign in to view price and place order
- Anti-slip vinyl backing
- Colour: Grey
- Dimensions: 800x1200mm
- Efficiently soaks up dirt and moisture
- Includes optical barrier to keep the mat looking smart and clean
- The best choice for value and performance
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 939 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Carpet or Hard Floor: | Floor |
| Country of Origin: | Belgium |
| Depth (mm): | 1222 |
| Height (mm): | 1222 |
| Material: | Polypropylene |
| OEM: | FC480120VALGR |
| Width (mm): | 130 |
| Type: | Floor Mats |
| Manufacturer: | Floortex Europe Ltd |
| Brand: | Doortex |
| Colour: | Grey |
| Mat Type: | Door Mats |
| Use: | Indoor |
| Length: | 1200mm |
| Width: | 800mm |
| Dimensions: | 1200x800mm |




