Esselte 4D-Ring Maxi A4 Binder 40mm Black (Features 4 D-ring mechanism and a linen feel cover) 82407
With a high quality, linen feel cover, this Esselte Maxi Ring Binder features a large 40mm capacity and extra-wide covers to protect punched pockets and maxi dividers. A 4 D-ring mechanism provides secure document organisation. This pack contains 1 black
Sign in to view price and place order
- 4 D-ring mechanism
- A4 Ring Binder
- Capacity: 40mm
- Colour: Black
- Linen-feel cover
- Pack of 1
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 252 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Binder Ring Type: | D |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 435 |
| Filing Capacity (mm): | 40 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 320 |
| Label Holder: | Yes |
| OEM: | 82407 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 400 |
| Width (mm): | 290 |
| Type: | Ring Binders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Esselte |
| Colour: | Black |
| Size: | A4 |
| Material: | PVC On Board |
| Spine Width: | 40mm Spine |
| Number Of Rings: | 4 Ring |
| Ring Type: | D-Ring |
| File Colour: | Black |
| Orientation: | Portrait |
| Capacity: | 380 A4 sheet (80 gsm) |
| Dimensions: | 318x62x282mm |
| Weight: | 440g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 70% Recycled Material |
| Environment Support: | 70% FSC® Mix 90% Recyclable |
| Country of Origin: | Poland |










