Esselte 50mm Lever Arch File Polypropylene A4 Red (Pack of 10) 48073
This Esselte lever arch file features a 50mm spine, which can hold up to 350 sheets of 80gsm A4 paper. The file also features durable polypropylene covers, a metal thumb hole for easy retrieval from a shelf and metal edges for long lasting use. This pack
Sign in to view price and place order
- 50mm spine holds up to 350 sheets of 80gsm paper
- A4 lever arch file
- Colour: red
- Durable polypropylene covers
- Metal edges for long lasting use
- Pack of 10
- Patented No.1 filing mechanism with outstanding locking force
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 246 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 561 |
| Filing Capacity (mm): | 50 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 561 |
| OEM: | 624072 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Reinforced Edges: | Yes |
| Sheet Capacity: | 350 |
| Slotted Cover: | Yes |
| Width (mm): | 165 |
| Type: | Lever Arch Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Esselte |
| Colour: | Red |
| Size: | A4 |
| Material: | Polypropylene |
| Spine Width: | 50mm Spine |
| Orientation: | Portrait |
| File Colour: | Red |
| Capacity: | 350 sheets |
| Finger Hole: | Yes |
| Dimensions: | 318x52x287mm |
| Weight: | 430g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 70% Recycled Material |
| Environment Support: | 70% FSC® Mix 90% Recyclable |
| Warranty: | 3 Year Guarantee on Mechanism |
| Country of Origin: | Poland |













