Dymo Durable D1 Labelling Tape 12mm x 5.5m Black on White 1978364
With black text on a white background, this Dymo D1 standard tape is ideal for labelling stationery, equipment, files, folders and more. Made from strong polyester, the tape features a strong self-adhesive backing that is suitable for almost all surfaces.
Sign in to view price and place order
- Compatible with LabelManager and MobileLabeler printers
- Designed for D1-compatible label makers
- Labelling tape for home and office use
- Made from general purpose polyester
- Prints black text on white background
- Self-adhesive backing for easy attachment
- Supplied on a 5.5m roll
- Width: 12mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Adhesive Type: | Permanent |
| Colour: | Black/White |
| Country of Origin: | Belgium |
| Depth (mm): | 295 |
| Height (mm): | 152 |
| Label Size (mm x mm): | 12 x 3000 |
| Labelling - Tape System: | D1 |
| OEM: | 1978364 |
| Recycled Product: | Yes |
| Roll Length (M): | 5.5 |
| Roll Width (mm): | 12 |
| Width (mm): | 103 |
| Type: | Label Tapes |
| Manufacturer: | Newell Brands |
| Brand: | Dymo |
| Tape/Label Colour: | White |
| Material: | Plastic |
| Form: | Dymo D1 Tapes |
| Tape Width: | 12mm |
| Label Size: | 12x5.5mm |
| For Use With: | DYMO LabelManager 160 210D 280 360D 420P and Plug N Play Label Makers |
| Compatible Or Original: | Original |
| Text Colour: | Black |
| Dimensions: | 12mmx5.5m |
| Country of Origin: | Belgium |




