Edding 370 Permanent Marker Fine Black (Pack of 10) 370-001
This Edding permanent marker has a fine tip for for precise marking of most surfaces, including glass, metal, wood and plastic. The low odour ink is water and light resistant, and free from toluene and xylene. The fine tip writes a 1.0mm line width, which
Sign in to view price and place order
- 1.0mm line width
- Barrel colour: Black
- For use on most surfaces including glass, metal, wood and plastic
- Ink colour: Black
- Low odour ink is free from toluene and xylene
- Pack of 10
- Permanent marker with fine tip for detailed work
- Resistant to water, abrasion and sunlight
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 119 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 35 |
| Height (mm): | 35 |
| Line Width - Maximum (mm): | 1 |
| OEM: | 370-001 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 78 |
| Type: | Permanent Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Black |
| Tip Shape: | Bullet Tip |
| Line Width: | 1.0mm Line |
| Ink Type: | Permanent |
| Dimensions: | 80x150x30mm |
| Weight: | 126g |
| Country of Origin: | Germany |














