Edding 300 Permanent Bullet Tip Marker Black (Pack of 10) 300-001
This Edding 300 permanent marker is suitable for use on a variety of surfaces including paper, cardboard, metal, glass and plastic. The high performance ink is quick drying, waterproof, fade resistant and low odour for reliable use. The marker is also ref
Sign in to view price and place order
- Barrel colour: Black
- Bullet tip for a 1.5 - 3.0mm line width
- For use on paper, cardboard, metal, glass and plastic
- High performance permanent marker
- Ink colour: Black
- Ink is quick drying, waterproof, fade resistant and low odour
- Pack of 10
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 116 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 38 |
| Height (mm): | 146 |
| Line Width - Maximum (mm): | 3 |
| OEM: | 300-001 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 94 |
| Type: | Permanent Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Black |
| Tip Shape: | Bullet Tip |
| Line Width: | 1.5-3.0mm Line |
| Ink Type: | Permanent |
| Dimensions: | 95x140x42mm |
| Weight: | 177g |
| Country of Origin: | Germany |





