Dahle Professional Guillotine A4 533
This Dahle Professional Guillotine features a ground, self-sharpening steel blade with an innovative spring system for safety. The guillotine also features a paper clamp and printed guides for accuracy. This A3 guillotine has a cutting length of 460mm and
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 15 sheets (80gsm)
- Cutting length: 460mm
- Dimensions: W285 x L450 x H40mm
- Ground, self-sharpening steel blade with innovative spring system for safety
- Paper clamp and printed guides for accuracy
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 38 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | Germany |
| Cut Length (mm): | 340 |
| Depth (mm): | 680 |
| Height (mm): | 680 |
| OEM: | 533 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 15 |
| Width (mm): | 360 |
| Type: | Guillotines |
| Manufacturer: | Dahle |
| Brand: | Dahle |
| Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Base Dimensions: | 450x285mm |
| Cut Capacity: | 15 Sheets |
| Cut Length: | 340mm |
| Dimensions: | 450x285x90mm |
| Weight: | 3.8kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Czech Republic |



