Dahle A3 Premium Rotary Trimmer (510mm Cutting Length, 30 Sheet Capacity) 442
This Dahle Premium Rotary Trimmer features ground, circular upper and lower blades, which are self-sharpening for smooth, precise cutting. Ideal for heavy duty use, the cutting blades are fully enclosed in a plastic housing for safety. The trimmer also fe
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 30 sheets (80gsm)
- Cutting blades are fully enclosed in plastic housing for safety
- Cutting length: 510mm
- For heavy duty use
- Ground circular upper and lower blades are self-sharpening
- Printed grid for accurate trimming
- Size: A3
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 37 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | Germany |
| Cut Length (mm): | 510 |
| Depth (mm): | 750 |
| Height (mm): | 750 |
| OEM: | 442 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 35 |
| Width (mm): | 482 |
| Type: | Rotary Trimmers |
| Manufacturer: | Dahle |
| Brand: | Dahle |
| Colour: | Blue |
| Size: | A3 |
| Base Dimensions: | 710x384mm |
| Cut Capacity: | 35 Sheets |
| Cut Length: | 510mm |
| Dimensions: | 710x384x135mm |
| Weight: | 5.1kg |
| Country of Origin: | Czech Republic |






