Deflecto DL Literature Holder 1/3 A4 77501
Display leaflets and promotional material in any situation. Wherever you need to display literature, the Deflecto DL Literature holder is a perfect way to organise leaflets on a counter top or hung onto a wall. Its clear plastic manufacture means that wha
Sign in to view price and place order
- Can be wall mounted or free standing
- Durable and clear styrene consruction
- For 1/3 A4 literature
- Holds portrait DL size leaflets (110x220mm)
- Slanted for optimum presentation
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 598 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 355 |
| Height (mm): | 196 |
| Material Thickness: | 2.2mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE775YTCRY |
| Orientation: | Portrait |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 112 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Desk/Wall Displays |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | 1/3 A4 Pockets |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions (WxDxH): | 113x198x83mm |
| Weight: | 96g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |






