Deflecto DL Clear Flat Back Literature Holder DE76001
Ideal for exhibitions, displays and reception desks, this Deflecto Literature Holder holds DL-sized literature (110x220mm). It is made from unobtrusive clear plastic that lets your literature stand out, with a sleek profile that fits neatly into any decor
Sign in to view price and place order
- Can be wall-mounted or free standing
- Clear design allows for full view of contents
- For DL literature (110x220mm)
- Front cut out allows for easy access
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 598 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 294 |
| Height (mm): | 185 |
| Material Thickness: | 2.2mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE76001 |
| Orientation: | Portrait |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 115 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Desk/Wall Displays |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | 1/3 A4 Pockets |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions (WxDxH): | 114x165x45mm |
| Weight: | 110g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |




