Deflecto Floor Sign Holder A4 DE790845
Slip your sign in the sleek Deflecto Bevelled Floor Sign Holder and the black background will help draw attention to your message, orientated either in portrait or in landscape. The angle of the holder can be adjusted, and you can change the height of the
Sign in to view price and place order
- Adjust angle to fit environment
- Black background to frame message
- Choose portrait or landscape format
- Height adjustable (835-1185 mm)
- Magnetic front panel
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 597 |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 735 |
| Height (mm): | 735 |
| Material Thickness: | Frame: 4mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE790845 |
| Orientation: | Portrait |
| Paper Size: | A4 |
| Pole Height: | 670-1049mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 440 |
| Type: | Sign Holders |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Silver |
| Size: | A4 |
| Material: | Iron/Acrylic |
| Form: | Free Standing Sign |
| Frame: | Black |
| Orientation: | Landscape or Portrait |
| Document Size: | A4 |
| Dimensions (WxDxH): | 300x300x1240mm |
| Weight: | 4.648kg |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |





