Durable Textile Lanyard with Snap Hook 15mm Black (Pack of 10) 812701
Durable premium black textile lanyard with metal snap hook and silky soft finish. The lanyard can be combined with every DURABLE name badge with punched holes. The lanyard has a safety release which opens should the lanyard become trapped or caught. The l
Sign in to view price and place order
- 12mm metal snap hook for secure fastening
- Colour: Black
- Length: 440mm
- Pack of 10
- Premium lanyard with snap hook and silky soft finish
- Quick release for safety
- Safety release which opens should the lanyard get trapped
- The lanyard has a length of 440mm which is perfect for holding badges, keys, etc
- Width: 15mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 613 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 60 |
| Height (mm): | 91 |
| Material: | Fabric |
| OEM: | 812701 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 55% |
| Safety Release: | Yes |
| Size: | 15mm |
| Width (mm): | 91 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Black |
| Material: | Textile |
| Form: | Lanyard |
| Dimensions: | 92x92x66mm |
| Weight: | 164g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |





