Durable Security Name Badge 60x90mm without Clip Clear (Pack of 20) 8135/19
To keep your business safe, you need an easy way to tell who is meant to be there and who is not. With this security badge, you can be sure that all of your workers will be identified in an obvious and safe way. This badge also allows you the freedom of a
Sign in to view price and place order
- Blank insert cards are included
- Can be combined with DURABLE badge accessories
- Colour: Transparent
- Holds 1 card
- Holds 60x90mm cards
- Insert clip to secure insert
- Pack of 20
- Protects the name badge from being damaged
- Securely holds badge in place at all times
- Supplied without a clip
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 614 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | No Clip |
| Badge Height (mm): | 60 |
| Badge Size: | 90x60mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 72 |
| Height (mm): | 72 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8135/19 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 98 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | PVC |
| Form: | ID Badge |
| Dimensions: | 65x95x80mm |
| Weight: | 133.8g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Poland |




