Durable A4 12mm Spine Bar Black (Pack of 25) 2912/01
Durable SPINEBAR, plastic spine bars are a versatile binding system for unpunched papers and documents in seconds. The unique contoured ends provide simple and easy insertion of all papers. The spine bar is 12mm in thickness meaning it can hold between 40
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Contoured ends provide simple and easy insertion of paper
- Create professional reports, projects, presentations and more
- Ideal for binding unpunched papers
- Pack of 25
- Plastic spine bars for binding unpunched papers and documents in seconds
- Size: A4
- Spine bar is 12mm thick and suitable for binding between 40-100 sheets of paper
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 567 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Binding Capacity (sheets): | 100 |
| Binding Comb Size (mm): | 12 |
| Blade Length (mm): | 297 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 302 |
| Filing Capacity (mm): | 12 |
| Height (mm): | 302 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 2912/01 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 70% |
| Sheet Capacity: | 100 |
| Spine Width: | 12 |
| Width (mm): | 78 |
| Type: | Slide Binders |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Black |
| Document Size: | A4 |
| Material: | Plastic |
| Spine Width: | 12mm Spine |
| Capacity: | 100 Sheets of A4 Paper |
| Dimensions: | 75x300x60mm |
| Weight: | 305.5g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |






