Chartwell 1/5/10mm Graph Pad A4 50 Leaf J14B
The high quality Clairefontaine Chartwell A4 Graph Pad is ideal for students and professionals alike. Individually shrink wrapped, this graph pad is printed on 70gsm wove paper for the highest quality. Hole-punch with 4 holes to fit to standard lever arch
Sign in to view price and place order
- 1mm, 5mm and 10mm square ruled
- 4-hole punched to fit lever arch files
- 50 sheets
- 70gsm paper
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 196 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 8 |
| Height (mm): | 296 |
| Item Gauge (gsm): | 70 |
| Number of Holes: | 4 |
| Number of Pages: | 50 |
| OEM: | J14B |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Width (mm): | 206 |
| Type: | Graph Paper |
| Manufacturer: | Clairefontaine |
| Brand: | Chartwell |
| Size: | A4 |
| Rulings: | 1-5-10mm |
| Pages: | 50 Sheets |
| Grammage: | 70gsm |
| Punched: | 4 Holes |
| Dimensions: | 297x210mm |
| Weight: | 310g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Country of Origin: | UK |







