Clairefontaine Technik Art 1/5/10mm Graph Pad 40 Leaf XPG1
With the Clairefontaine Technik White A4 Art Graph Pad, you can produce outstanding and accurate drawings, sketches and diagrams every time. The pad contains forty individual A4 pages; each featuring ruled 1, 5 and 10mm lines to ensure complete precision
Sign in to view price and place order
- 40 sheets
- 70gsm paper
- Printed with blue grids
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 196 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 298 |
| Height (mm): | 298 |
| Item Gauge (gsm): | 70 |
| Number of Pages: | 40 |
| OEM: | XPG1 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Width (mm): | 208 |
| Type: | Graph Paper |
| Manufacturer: | Clairefontaine |
| Brand: | Technik Art |
| Size: | A4 |
| Rulings: | 1-5-10mm |
| Pages: | 40 Leaf |
| Grammage: | 70gsm |
| Dimensions: | 297x210mm |
| Weight: | 260g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Country of Origin: | UK |




